Az óra célja: bevezetni a tanulókat a koncepcióba csontváz a test támaszaként valamint a különböző állatfajok csontvázainak sokfélesége.
Feladatok
Nevelési: Megismertetni a hallgatókkal a váz funkcióit, a vázizmokat, a különböző állatfajok (külső és belső) váztípusait, a tartószerkezeteket és azok funkcióit a növényekben.
Nevelési: a csoportmunkához szükséges készségek, képességek fejlesztése, a tanulói válaszok elemzésének képessége, az órai önálló munkavégzés képessége; a tudatos fegyelem előmozdítása az osztályteremben.
Nevelési: a tantárgy iránti kognitív érdeklődés fejlesztése, a tankönyvvel való munkavégzés készsége és a fő dolog kiemelésének képessége.
Munkaformák az órán: a) egyéni-csoport; b) független; c) tankönyvvel való munka.
Az óra tanítása a tankönyv szerint történik Sonin N.I. Biológia. 6. osztály Élő organizmus. – M.: Túzok, 1997.
Az óra kezdete előtt a tanár felírja a táblára az óra témáját („A csontváz a test támasza”), és információkat tesz közzé az állatokról.
Foraminifera. Rend protozoa, rizómák osztály. Méretek 0,1-1 mm, 20 cm-ig homokszemekből összeragasztott mészkőhéj. Több mint 1 ezer modern faja ismert. Jelentése: kréta - a nemzetgazdaságban.
Radiolarians(sugarak). A Sarcodee osztály. Méretek - 1 mm-ig. Szilíciumból készült csontváz. A tengerekben élnek. Több mint 7 ezer faj. Jelentése: radioláris iszap formája.
Kagylófélék(puha testű). Típus: Gerinctelenek. A testet héj borítja. Tengerekben, édesvízi testekben és szárazföldön élnek. 130 ezer faj ismert (legfeljebb 2 ezer faj az Orosz Föderációban). Jelentése: evett.
AZ ÓRÁK ALATT
Felszerelés: poszterek, amelyek foraminiferákat, radioláriákat, rákokat és puhatestűeket ábrázolnak; madárcsontvázak; rák csontváz; bogarak (ízeltlábúak) csontvázai; tengeri csillagcsontvázak.
A tanulói asztalokon a csoportokat jelölő kártyákon vannak: 1. és 2. asztal (4 fő) – I. csoport, 3. és 4. asztal – II. csoport stb. (összesen 7 csoport).
A tanár megkér két tanulót, hogy előzetesen készüljenek fel az órára, akik a tanári szerepeket töltik be.
I. Szervezési mozzanat
Az óra témájának meghirdetése.
II. Házi feladat ellenőrzése
Két diák - "tanár" - ellenőrzi a házi feladatokat: kérdéseket tesznek fel, a tanulók egyszavas válaszokat írnak papírlapokra. A „tanárok” válaszlapokat gyűjtenek, ellenőrzik a tanulók válaszait, osztályozzák azokat, és javítják a hibákat.
III. Új anyag magyarázata
Tanár. Ma a „A csontváz a test támasza” témával ismerkedünk. Emlékszel, amikor már a csontvázról beszéltünk? Milyen szervrendszert vizsgáltunk? ( Vázizom rendszer.)
A gerincesek mozgásszervi rendszere a csontvázból és az izmokból áll. A csontváz formát ad a testnek, megvédi a sérülésektől, és támaszként szolgál. Az izmok mozgatják a csontvázat. A mai órán gerinces és gerinctelen állatok csontvázával ismerkedünk meg.
Az asztalodon vannak kártyák, amelyeken minden csoport egyéni feladatot tartalmaz. El kell olvasnia a kérdést, és meg kell találnia a megfelelő bekezdést a tankönyv szövegében, amely tartalmazza a kérdésre adott választ. A kérdésre adott válasz legyen rövid, 2-3 mondatos.
I. csoport
Melyik két szervezetcsoport rendelkezik vázszerkezettel?
Válasz. A gerinces és gerinctelen állatok csontvázakkal rendelkeznek. A Radiolarians rendbe tartozó állatoknak szilíciumtűkből készült csontvázuk van. Egy ilyen csontváz megvédi az állatot az ellenségektől. A törzsi amőbáknak és a foraminiferáknak is van csontvázuk. (92. oldal, 1. bekezdés.)
A tanár az írótábla és az állatképekkel ellátott táblázatok segítségével fejezi ki a választ.
csoport II
Milyen funkciókat látnak el a támasztórendszerek és mi a szerepük az izmoknak?
Válasz. A test alakjának megőrzése. A csontváz a kerete. A csontváz védi a testet és a belső szerveket a károsodástól (például a mellkas a tüdőt, a koponya pedig az agyat). Az izmok a csontvázhoz kapcsolódnak, és mozgást okoznak. (92. o., 2–4. bekezdés.)
A tanár befejezi a választ.
III csoport
Milyen típusú csontvázak vannak? Mondjon példákat olyan állatokra, amelyeknek külső csontvázuk van!
Válasz. A protozoonoknak, puhatestűeknek és ízeltlábúaknak külső vázuk van - ezek a csigák, kagylók, rákok, rákok héjai és a rovarok tartós burkolata. Az ízeltlábúak szárnyai és borítói kitinből állnak, amelyet a bőrsejtek választanak ki. A rákokban ásványi sókkal impregnálják, ezért nagyon tartós héjává válik. (92. o., 5–7. bekezdés.)
A tanár befejezi a választ.
IV csoport
Mi a vedlés és hogyan fordul elő ízeltlábúakban?
Válasz. A régi burkolat időszakos leválását és újjal való cseréjét vedlésnek nevezzük. Az új borítás (kitinos) finom és rugalmas. A vedlés lehetőséget ad a szervezet alakjának és méretének megváltoztatására. A vedlés során az állat a ragadozók könnyű prédájává válhat. (92–93. o., 8. bekezdés.)
V. csoport
Hogyan épül fel és hogyan jön létre a gerincesek belső csontváza?
Válasz. A belső csontváz három részből áll: fejből, törzsből és végtagokból. Csont- és porcszövet alkotja. Egyes állatokban porcszövet alkotja, de az életkor előrehaladtával csontszövet váltja fel. (93. o., 9–10. bekezdés.)
A tanár befejezi a választ.
VI csoport
Mi szolgál támogatásként a növények számára? Mi a mechanikai szövet szerepe a szárban és a gyökérben?
Válasz. A mechanikus szövet erőt ad a növényeknek. Valami hengerszerűséget alkot (táblázat a 93. oldalon lent), és hajlító erőt ad a növények szárának és gyökerének. (93. oldal, 11. bekezdés.)
A tanár befejezi a választ.
VII csoport
Miből épül fel a gerincesek csontváza?
Válasz. A csontvázat csontok alkotják. A csontszövet szerves és szervetlen anyagokból áll, és rendkívül tartós. (94. o., 1–5. bekezdés.)
A tanár kiegészíti a választ, felhívja a tanulók figyelmét a csontok mozgatható ízületeire és a szalagok szerepére. A szalagokat kötőszövet képezi - ezek speciális képződmények, amelyek összekötik a csontokat az ízületekben. Az inak az izmokat a csontokhoz kötik. A tanár felhívja a tanulók figyelmét a tankönyvben található diagramra (95. o.), amely mozgatható és rögzített kapcsolatokat mutat be.
IV. Az anyag rögzítése
1. A csontváz ... és ... funkciókat lát el. ( Támogató és védő.)
2. Vannak ... és ... csontvázak. ( Külső és belső.)
Ezt a tevékenységet a tanulókkal írásban vagy szóban is el lehet végezni.
A tanár osztályzatokat ad a tanulóknak, és megjegyzéseket fűz hozzájuk.
jegyzet
Az óra 6. osztályban folyik, annak ellenére, hogy a gyerekek 9. osztályig tanulják ezt a témát. Ez annak köszönhető, hogy a tankönyv N.I. A Sonina koncentrikus képzési programot biztosít a hallgatók számára. Jobb, ha olyan osztályban tartjuk a leckét, ahol sok „erős” tanuló van.
Testtartás és mozgás
Kialakul a csontváz és az izmok vázizom rendszer.
Csontváz
A testet egy csont „keret”, a csontváz tartja. Védi a belső szerveket, és az izmok kötődéseként szolgál. Például a fej csontjai védik az agyat, a gerinc csontjai pedig a gerincvelőt, amely a gerinc belsejében található. Az emberi csontvázban több mint 200 csont található.
Izmok
Formát adnak a testnek, és lehetővé teszik a mozgást. Körülbelül 650 izom található a testben, ebből 200-at használunk járás közben, 43-at a homlok ráncosításához, 17-et a mosolygáshoz. Az izmok a csontokhoz tapadnak, és összehúzódással, azaz rövidüléssel működnek. Amikor egy izom összehúzódik, megmozgatja a csontot, amelyhez kapcsolódik. Minden mozgás – a futástól a rágásig – az izmoktól függ.
Az izmok az egész testben megtalálhatók, és különböző alakúak és méretűek. A leghosszabbak a combban, a legnagyobbak a fenékben vannak, a futáshoz és a mászáshoz szükségesek; a legkisebbek a fülben vannak.
Az izmok az ember testtömegének körülbelül a felét teszik ki.
Miből áll a mozgásszervi rendszer? Töltse ki a diagramot.
Nézd meg a képeket.
Töltse ki a kép melletti kört, amely a helyes testtartást mutatja az asztalánál.
Írd le, hogy néz ki egy személy helyes testtartással!
A helyes, helyes testtartású embernek egyenes a háta, kiegyenesedett a válla és felemelt feje van. Az ilyen ember karcsúnak és jóképűnek tűnik.
Nézd meg a képeket.
Gondolja át, mire vezethet ez a gyerekek viselkedése.
A rajzok alapján találjon ki és írjon le szabályokat arról, hogyan ne viselkedjen.
Nem ütheti meg a fejét, és nem törheti el a végtagjait. Tilos lökdösni és lépcsőn fellépni, különösen azért, mert lépcsőn ez veszélyes. Mindez súlyos sérülésekhez vezethet.
1. Biológia teszt A csontváz a test támasza a 6. osztályos tanulóknak válaszokkal. A teszt 2 lehetőségből áll, mindegyik 8 feladattal.
1 lehetőség
A béka csontváza a rendszer része
1) ideges
2) kiválasztó
2. 3) támogatása
4) légúti
A protozoon állatok héja látja el a funkciót
1) tápegység
2) szaporodás
3. 3) támogatja
4) légzés
Az élet során a porcos csontváz benne marad
1) galamb
2) varangyok
4. 3) viperák
4) cápák
A fás szárú növényeknél a szár alátámasztása az
1) mag
2) kambium
5. 3) mechanikus szövet
1 lehetőség
4) oktatási szövet
A madár csontvázának csontjait szövet alkotja
2) összekötő
6.
3) hám
4) izmos
V. Csak a gerinceseknél van csontváz támasztószervként.
B. A gerincesek csontvázának egyes részeit izmok hajtják.
1) csak A helyes
2) csak B a helyes
7.
3) mindkét ítélet helyes
4) mindkét ítélet helytelen
Támogató rendszerek biztosítják a testet
1) élelmiszer
2) sérülés elleni védelem
3) a test alakjának megőrzése
4) emésztés
8.
5) kompressziós ellenállás
6) ingerlékenység
Állat
1. Rák
2. Tigris
3. Csiga
4. Hering
5. Bogár
Csontváz típus
A. Külső
1. B. Belső
2. lehetőség
A kagylóhéjak szerepet játszanak
1) csontváz
2) vesék
2. 3) légzőszervek
4) bélüreg
Az ízeltlábúak külső rétege abból áll
1) mész
2) bőr
3. 3) csontok
4) kitin
A támasztó funkciót a test belső váza látja el
1) süllő
2) bogár
4. 3) csigák
4) rák
A fatörzsekben a támasz szerepe van
1) kambium
2) bast
5. 3) héj
4) fa
A gerincesek koponyacsontjait a
1) varratok
2) porc
6. 3) izmok
V. Az állati szervezeteknek külső vagy belső vázuk van.
B. Puhatestűeknél és rákoknál a csontváz funkcióját a héj látja el.
V. Csak a gerinceseknél van csontváz támasztószervként.
B. A gerincesek csontvázának egyes részeit izmok hajtják.
1) csak A helyes
2) csak B a helyes
7. Válassz három igaz állítást!
Az exoskeleton szerepét a gerinctelen állatokban az
1) kitin
2) csontváz
3) szalagos apparátus
4) mosogató
5) izmok
6) sűrű testtakarók
8. Párosítsa az állatot a csontváz típusával.
5) kompressziós ellenállás
1. Gyík
2. Sárkány
3. Rák
4. Hiúz
5. Osztriga
4. Hering
5. Bogár
Csontváz típus
Biológiai teszt válasza A csontváz a test támasza
1 lehetőség
1-3
2-3
3-4
4-3
5-2
6-2
7-235
8-ABAB
2. lehetőség
1-1
2-4
3-1
4-4
5-1
6-1
7-146
8-BBBABA
A csontváz a test támasza.
Az óra céljai
A tevékenység célja a kognitív és szabályozó UUD kialakulásának feltételei megteremtése a növények és állatok tartórendszerének tanulmányozása során végzett önálló munka során.
A tantárgy-didaktikai cél az élőlények támogatási rendszereiről alkotott elképzelések kialakítása.
Tervezett tanulási eredmények:
Meta-tantárgy – képes legyen a szemantikus olvasás használatára információ kinyerésére, az értékelési és önértékelési készségek elsajátítására, a kommunikációs kompetencia fejlesztésére a társakkal és tanárokkal való kommunikációban és együttműködésben
Tárgy - azonosítsa az élőlények támogató rendszereit, ismerje azok jelentőségét és szerkezeti jellemzőit.
Személyes – a tanulás iránti felelősségteljes hozzáállás kialakítása; a természet tanulmányozását célzó kognitív motívumok kialakítása; valeológiai értékorientációk kialakulása.
Az óra típusa: lecke az új tananyag elsajátításáról.
Módszerek: problémás, részben keresés.
Taneszközök: tankönyv Sonin N.I. Biológia. Élő szervezet 6. évfolyam - M. Túzok 2013, munkafüzet, segédanyagok (oktatókártyák, tesztek), szemléltető segédlet „Csontváz”, természeti tárgyak (puhatestű kagylók, rovarok, rákok, madárcsontok).
Az órák alatt:
I. Szervezési pillanat (1 perc)
A színpad célja:
beállítja a tanulókat a tanulási tevékenységekhezés az új ismeretek megszerzéséhez teremtsen feltételeket a tanuló belső igényének motiválásához, hogy bekerüljön az oktatási folyamatba.
Az ellenőrzés formája: pedagógiai megfigyelés.
Házi feladat ellenőrző szakasz (2+5 perc)
A szakasz célja: az otthon kiosztott anyag asszimilációs fokának megállapítása,
azonosítani és megszüntetni a tipikus tudáshiányokat
Tanári tevékenység | Diák tevékenység |
Kérdést tesz fel. Meghallgatja a válaszokat. | Válasz |
Felajánl egy teszt kitöltését az „Metabolizmus” témában | Végezze el az ellenőrzési munkát. Sablon segítségével ellenőrzik, kritériumok alapján önértékelést végeznek. |
Az ellenőrzés formája: önteszt sablon segítségével.
Kérdés: - Az élő szervezetek milyen tulajdonságait ismeri már?
Nézzük meg, hogyan tanulta meg az anyagcserével kapcsolatos információkat.
Ellenőrző munka. (5 perc)
1.opció.
1.Milyen anyagok felszívja a növényt anyagcsere következtében?
melegvérű:
Ellenőrző munka.
2. lehetőség.
1.Milyen anyagok állatokat választ ki anyagcsere következtében?
Anyagok listája: glükóz, oxigén, szén-dioxid, fehérje, víz, zsír, karbamid, nitrogén, kitin, keményítő.
2.Válasszon neveket az állatok listájából hidegvérű:
Sablon ellenőrzése.
1.opció.
oxigén, szén-dioxid, víz.
róka, cinege, nyúl, ló, majom, hattyú, sündisznó.
2. lehetőség.
szén-dioxid, karbamid, víz.
folyami rák, kárász, kakaskakas, cápa, medúza, skorpió, tarantula.
Értékelési szempontok:
10-9 b – „5”
8 -7 b - "4"
6 -5 b - "3"
Jelölje be az önértékelő lapon.
II.Az alapismeretek felfrissítésének szakasza. A nevelési probléma megfogalmazása. Az óra témájának meghatározása. (2 perc.)
A színpad célja:a meglévő ismeretek elégtelenségét mutató helyzet rögzítése, rögzítés megszervezésenehézségek a feladatok elvégzésében.
A válasz pontosításra szorul. (támaszték, mechanikus szövet, védelem)
probléma
:
Miért nagyon hasonló a növények tartószerkezete, míg az állatoké más? (Az óra végén megértjük, hogy feltételezéseink helyesek-e.)
Hogyan neveznéd a mai leckénket?
Az óra témája: A csontváz a test támasza
III. Célállítási szakasz (1 perc)
A színpad célja:A nehézség helyének és okának azonosítása, valamint a tevékenység céljainak meghatározása
Az óra célja: a tartórendszerek felépítésének, jelentőségének ismerete, az állati csontvázak típusai, hasonlóságaik és különbségeik.
Új felfedezési szakasz(10 perc.)
A színpad célja: Omegszervezni a tanulók új tananyagának asszimilációjátcsoportok,
Tanári tevékenység | Diák tevékenység |
Felajánlja, hogy megismerkedjen a tankönyv szövegével és leírja a választ a kérdésre. Természeti tárgyakat mutat be (állati csontvázak, favágások, kagylók, csontok, rákhéjak, korallok). Kiegészíti a tanulók válaszait, elmélyíti a támogatási rendszerek összetételének, felépítésének megértését. | Önálló munka a tankönyvi szöveggel. Kisült. Feljegyzések önellenőrzése és javítása. Kiegészítik a klasztereket. Válaszolj a kérdésekre. Hallgassa meg a tanár magyarázatát. |
Az ellenőrzés formája: egyéni önkontroll és csoportkontroll.
Önálló munka a tankönyvi szöveggel 15. old. 97-98.
Keresse meg és írja le a választ a kérdésre:
Mi a csontváz jelentősége?
Javasolt válasz: A csontváz jelentése:
testformát biztosít
támaszként szolgál a test számára
véd a sérülésektől
izomcsatlakozás helyeként szolgál
lehetővé teszi a vízoszlopban lebegést
Önteszt.
Támogató rendszerek bemutatása.
Próbáljuk meg 2 csoportra osztani az állatcsontvázakat, és igazoljuk, hogy ez milyen szempont alapján történt.
Klaszter hozzáadása
A csontvázak típusai
Külső belső
Összetett
kitin, mész, szarvszerű anyag, csont- és porcszövet
Mondjon példákat olyan állatokra, amelyeknek külső és belső csontvázuk van!
Javasolt válaszok:
protozoonok, puhatestűek, radiolariák, lábasfejűek,
ízeltlábúak (rovarok, gerincesek (halak, kétéltűek, madarak)
pókfélék, rákfélék)
?Kísérletek bemutatása(savas hatások meszes héjakra, vízkőtelenített csontokra). Tanári magyarázatok. A csontszövet összetétele. Csontozat.
Tankönyvrajz tanulás Val vel. 101 „A csontok belső szerkezete”.
A csontok kapcsolata. Ízületek, szalagok, inak.
A csontváz metszete.
Testnevelés perc ( testtartásra, nyaki gerinc dörzsölésére, agyi keringés serkentésére).
V.Az ismeretek megértésének és kezdeti alkalmazásának szakasza.
A szakasz célja: A tanult anyag konszolidációjának megszervezése gyakorlati munka páros elvégzésével.a legyőzés rögzítésének megszervezése
Az ellenőrzés formája: egyéni és csoportos kontroll.
?Biológiai probléma.
Kivonat a kórtörténetből: egy 80 éves beteg került a sürgősségi osztályra jégesés utáni heveny fájdalomra panaszkodott a karjában. Duzzanat, hiperémia és a végtag alakjának megváltozása figyelhető meg.
Diagnózis: törés.
Miért tört el az idős hölgy, de az unokája remekül érzi magát, miután többször is elesett egy csúszdáról és egy kerékpárról?
Következtetés: a szerves és ásványi anyagok aránya a csontszövet összetételében az életkorral változik, ami tulajdonságaik megváltozásához vezet.
Gyakorlati munka „Támogató rendszerek”. Párokban dolgozni.
Tekintsük egy puhatestű, rovar, gerinces állat csontvázát, és töltsünk ki egy összehasonlító táblázatot. Ha nehézségei vannak, olvassa el a tankönyv oldalát. 97-100.
Összehasonlító kérdések | Mosogatók kagylófélék | Rovar vagy rák héja | Gerinces csontváz |
Milyen típusú csontváz? | külső | külső | belső |
Miből épül fel a csontváz? | Szarvszerű anyag, mész, gyöngyház | Kitin, ásványi sók | Szerves, szervetlen |
Milyen tulajdonságai vannak a csontváznak? | Tartós, könnyű | Tartós, rugalmas |
|
Hogyan nőnek a csontvázak? | A mosogató befejezése folyamatban van | Sejtosztódás |
|
*Hibák (másokhoz képest) | nehéz | Károsítja a növekedést, a vedlés kritikus időszak | Fennáll a sérülés lehetősége |
* Előnyök (másokhoz képest) | Nem zavarja a növekedést, tartós | Könnyű, nem korlátozza a mozgást | Meglehetősen könnyű és tartós, nem zavarja a test növekedését |
Következtetés:
És olyan tulajdonságaik vannak, mint…….
V.A gyakorlati munka eredményeinek bemutatásának szakasza.
A színpad célja: A munka eredményének bemutatását szervezni, a párban megszerzett ismereteket az óra és az önellenőrzés tulajdonává tenni.
- Milyen előnyeit és hátrányait találta a bemutatott támogatási rendszereknek?
(súlyos, fennáll a sérülés lehetősége, gátolja a növekedést)
Ízeltlábúak (rákok, pókok, rovarok) vedlés.
VI.A tudás elsődleges ellenőrzésének és megszilárdításának szakasza.
A szakasz célja: A tanult anyag konszolidációjának és ellenőrzésének megszervezése
Az ellenőrzés formája: egyéni, kölcsönös ellenőrzés.
VII.Az oktatási tevékenységek reflexiójának szakasza. A házi feladat megbeszélése.
A színpad célja: Oszervezrögzítésmegfelelési fokaeredményektevékenységek a leckében éskitűzött célaz óra elején.
A házi feladat elkészítésének eredményeként új cselekvési módszert építs be a tanulók tudásrendszerébe,edzeni az új cselekvési algoritmus alkalmazásának képességét standard és nem szabványos helyzetekben.
Tanári tevékenység | Diák tevékenység |
Felajánlja a lecke összefoglalását. Értékelések. Folytasd a mondatokat. Jegyzetek fel az önértékelő lapokra. | Megbeszélik az oktatási folyamatban való részvételük mértékét, az óra különböző szakaszaiban végzett munkájukat önértékelő lapokon értékelik. |
Házi feladatot fogalmaz meg: 15. bekezdés, kérdésekre szóban válaszol, gyakorlatokat végez a témában nyomtatott munkafüzetben old. 60-61 | Írj házi feladatot a naplóba |
- Elértük a célt?
- Válaszolhatunk a problémás kérdésre?
Miért nagyon hasonló a növények tartószerkezete, míg az állatoké más?
(életmód, mobilitás)
Srácok, folytassák a mondatokat:
Érdekes volt
Bonyolult volt…
Most már tudok …
Tanultam …
Meglepődtem...
akartam
Nem ismételném meg azt a hibát, mint...
Tekintsük egy puhatestű, rovar vagy rák, gerinces állat csontvázát, és hasonlítsuk össze őket. Ha nehézségei vannak, olvassa el a tankönyv oldalát. 97-100.
Töltse ki a táblázatot.
Összehasonlító kérdések | Mosogatók kagylófélék | Egy rovar bőre | Gerinces csontváz |
Milyen típusú csontváz? | |||
Miből épül fel a csontváz? | |||
Milyen tulajdonságai vannak a csontváznak? | |||
Hogyan nőnek a csontvázak? |
Következtetés: Mindezek a formációk hasonlóak, mivel teljesítenek......
és olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint…….
3. függelék.
Ellenőrző munka.
1.opció.
1.Milyen anyagok felszívja a növényt anyagcsere következtében?
Anyagok listája: glükóz, oxigén, szén-dioxid, fehérje, víz, zsír, karbamid, nitrogén, kitin, keményítő.
2.Válasszon neveket az állatok listájából melegvérű:
róka, rák, csuka, pohár, cinege, cápa, tintahal, nyúl, ló, majom, skorpió, hattyú, sündisznó, keresztes pók.
Ellenőrző munka.
2. lehetőség.
1.Milyen anyagok állatokat választ ki anyagcsere következtében?
Anyagok listája: glükóz, oxigén, szén-dioxid, fehérje, víz, zsír, karbamid, nitrogén, kitin, keményítő.
2.Válasszon neveket az állatok listájából hidegvérű:
jávorszarvas, rák, kárász, kakaskakas, szarka, cápa, medúza, nyúl, medve, majom, skorpió, hattyú, sündisznó, tarantula.
Sablon ellenőrzése.
1.opció.
1. Oxigén, szén-dioxid, víz.
2. Róka, cinege, nyúl, ló, majom, hattyú, sündisznó.
2. lehetőség.
1. Szén-dioxid, karbamid, víz.
2. Rák, kárász, kakaskakas, cápa, medúza, skorpió, tarantula.
Értékelési szempontok:
10-9 b – „5”
8 -7 b - "4"
6 -5 b - "3"
Az előző téma anyagának ismétlése: „Metabolizmus és energiaátalakítás” Oxigén
A szervek munkája.
Karbantartás
testhőmérséklet.
Víz és min. só
Fehérjék zsírok szénhidrátok
Növekedés, fejlődésHázi feladat ellenőrzése
Munkafüzet, 52. oldal, 91. bekezdés
Mondjon példákat olyan állatokra, amelyek ilyenek
csoportokhoz:
Melegvérű állatok
Hidegvérű állatokMeleg- és hidegvérű állatok
Találd meg a hibákatA csontváz a test támasza
Tankönyv: 97-102.o
Munkafüzet: 52 - 54 oldal Mi történt?
Támogató
rendszerek
Kik ők?
Jelentése?
Milyen szervek
forma?
A növényekben?
Az állatokban? Csontváz - görögül. Csontvázak – kiszáradtakMiért van szükségünk csontvázra az állatoknak?
Csontváz jelentése
1. Testformát biztosít. Keretként szolgál.
2. Megvédi a testet a sérülésektől
(koponya - agy, mellkas - tüdő és szív).
3. Belső szervek, valamint az izmok
inak segítségével.
4. A test mozgásához.A csontváz funkciók
1. Testalkat
2. Keret ellenálló
tömörítés
3. Sérülésvédelem
4. Belső támogatás
szervek
5. Mozgás
1. Hozd napvilágra a leveleket
2. Keret, stabil
hajlít
3. Támogatás
4. TestalkatCsontváz típusok
külső
És
belsőExoskeletonnal rendelkező állatok
A foraminiferáknak külső csontvázuk van Testate amőbák - a csontváz is külső Minden ízeltlábúnál késedelem nélkül azt mondom,
A végtagok csuklós szerkezetűek,
Külső vázuk kitinszerű burkolat,
Képes megvédeni mindenféle ellenségtől. A rovaroknak könnyű és erős külső kitinvázuk van A rákoknak és ráknak kemény és tartós kitinjuk van
kagylók A kagylóhéj erős, de nehéz A Nautilusok az egyetlen lábasfejűek
amelynek külső héja van. Belső csontváz
A radiolárisoknál a csontváz a sejt belsejében található. Belső csontváz
csontváz
fejek
csontváz
torzó
csontváz
végtagokAz állatok támogató rendszerei
Töltse ki a munkafüzet 53. oldalán található táblázatot!
Állatok
Külső
csontváz
belső
csontvázJavaslatok hozzáadása...
Munkafüzet, 53. oldal, 94. bekezdés
………….. ………… a csontvázhoz vannak rögzítve.
Amikor összehúzódnak, a csontváz egyes részei bekerülnek
………………. .
Gerinceseknél ………… ……… háromból áll
osztályok - …………………,
……… ………, ……… ………… .A béka csontvázának metszete
Munkafüzet, 53. oldal, 95. bekezdés
1.
2.
3.Javítjuk...
Feladat a munkafüzetben, 53. o., 95. bekezdésNövénytámogató rendszerek
Növényi csontváz
Növénytámogató rendszerek
Növényváz diagram
tankönyvi szöveg alapján 100. o
ellenállás
törni
gyökér
Csontváz
növények
Mechanikai
textil
származik
lapot
a központban
a központban
erő
hajlítás
erek
keret,
formaREFLEKCIÓ Válassza ki a helyes választ
1. Funkció, amelyet a csontváz nem hajt végre:
a) védő b) motor c) támogató d) kiválasztó
2. Nincs csontváz:
a) farkas b) kárász c) közönséges amőba d) tücsök
3. Van egy csontváz:
a) keresztpók b) csiga c) pióca d) gomba
4. Az exoskeleton a következőket tartalmazza:
a) liba b) krokodil c) rák
d) barnamedve
5. A belső csontváz a következőket tartalmazza:
a) csótány b) tücsök c) mézelő méh
d) anyajegy
6. A növény vázát alkotó szövet:
a) borító b) oktatási c) gépészeti
d) vezetőképes.
Válaszok: 1d, 2c, 3a, 4c, 5d, 6c Az órán tanultunk
Mi történt?
Támogató
rendszerek
Kik ők?
Jelentése?
Milyen szervek
forma?
A növényekben?
Az állatokban? Házi feladat:
15. §
* „A gerinces csontváz összetétele
állatok”, a tankönyv 101. oInformációs források
Sonin. N.I., Biológia. Élő organizmus. 6. osztály – M; Túzok, 2011
Internetes források:
http://chemistry-chemists.com/N3_2012/U3/img/Sr1.html
http://900igr.net/kartinki/biologija/Mezozojskaja-era/060-Mezozojskajaera.html
http://bio.1september.ru/2000/08/8.htm
http://sazhaemsad.ru/sozdanie-miksbordera-v-sadu.html
http://biolicey2vrn.ucoz.ru/Klet_str-6/2-4_Tkani.jpg
http://www.drofa.ru/files/presentations/visual/Contents/Biologiya/03_Bota
n/Pictures/2802.112_Mehanish.Tkan.jpg
http://www.klsch8.narod.ru/arhiv_2012-2013/znaete_logo.jpg
http://madagaskar-sochi.com/assets/images/3/zmeya_korolevskaya.jpg
http://www.kotsobaka.ru/upload/sobitie/Jaguar_053.jpg
http://affect.moy.su/news/prikladnaja_malakologija/2010-04-13-34
http://www.fermer.ru/files/vinogradnie6.jpg
http://aquashrimps.ru/images/bezzubka.jpgInformációs források
http://aqua-room.com/wp-content/uploads/2011/07/prudovik.jpg
http://egov.yen.gr/fishery/03-forbid/02-permitsize/xtapodi.jpg
http://www.fotoregion.ru/data/media/2/PB260002.JPG
http://srub-srub.ru/uploads/posts/2011-03/1300121801_srub-sagenci68.jpg
http://693437.ucoz.ru/_pu/0/58796035.jpg
http://www.gazetairkutsk.ru/wpcontent/uploads/2011/06/derev_listvenni
kb.jpg
http://www.stihi.ru/pics/2011/03/30/640.jpg
http://static.newworldencyclopedia.org/thumb/e/ee/Bird_Skeleton.jpg/18
0px-Bird_Skeleton.jpg
http://yunus.hacettepe.edu.tr/~b0344601/Destek%20ve%20hareket%2
0Foto/Kemik%20&%20%DDskelet/25Iskelet%2520%28Koopek%29
_jpg.jpg http://enc-dic.com/biology/Skelet-5303/
http://www.mikrohamburg.de/Zeichnungen/Foram1.jpg
http://forum.hayastan.com/uploads/monthly_01_
2012/post-104623-1326041622.gifKöszönöm a figyelmet!
A kubovoi MKOU középiskola biológia tanára Shevchenko Z.G.
2015. január 29